Brak wynikow
-
Line interactive
Do tej grupy można zaliczyć dziś zdecydowaną większość konsumenckich zasilaczy awaryjnych. Ich konstrukcja po części bazuje na modelach off-line, niemniej w newralgicznych miejscach została dość mocno zmodyfikowana. Zasilacz typu line-interactive podczas pracy monitoruje nie tylko napięcie zasilające, ale także i jego częstotliwość, a także kąt przesunięcia fazowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można w momencie uruchamiana falownika zsynchronizować jego parametry z siecią energetyczną.
-
Podwójna konwersja
Ich nazwa bierze się z faktu, iż podczas normalnej pracy UPS dokonuje dwukrotnej konwersji napięcia zasilającego. W pierwszej kolejności prostownik zamienia napięcie zasilające z prądu przemiennego na prąd stały. Następnie prądem stałym zasilana jest ładowarka akumulatora oraz falownik, który zamienia prąd stały z powrotem na przemienny. Tak wygenerowany prąd przemienny podawany jest na wyjście zasilacza.
-
Norma UL 969
Standard dla systemów znakowania i etykietowania
-
Battery Pack
Dodatkowy moduł bateryjny znajdują się na zewnątrz UPS. Jest to dodatkowy zestaw akumulatorów zwiększających czas podtrzymania. Ilość dodatkowych modułów bateryjnych jest zależna od producenta UPS, mocy ładowarki oraz ilości potrzebnego czasu podtrzymania.
-
SZR (Samoczynne Załączenie Rezerwy)
Układ Samoczynnego Załączania Rezerwy stosowany w agregatach znajduje swoje zastosowanie właśnie tam, gdzie zdarzające się niedobory prądu mają negatywny wpływ na komfort lub generują niepotrzebne straty w działalności – począwszy od gospodarstw rolniczych, place budowy, warsztaty samochodowe, lokale gastronomiczne, aż po domy jednorodzinne, biura, serwerownie i wiele innych.
-
R410A
R410A jest mieszaniną HFC opracowaną z myślą o nowych zastosowaniach R22. W związku z tym, iż działa przy ciśnieniu znacznie wyższym (w porównianiu z wieloma innymi czynnikami chłodniczymi) nie może być stosowany jako zmiennik w instalacjach R22. W układach zaprojektowanych dla R410A znajduje swoje zastosowanie w domowych i biurowych urządzeniach klimatyzacyjnych. Dzięki zbliżonej temperaturze wrzenia wszystkich składników R410A mieszanina ta może być stosowana w niektórych sprężarkach odśrodkowych, jak również w aplikacjach niskotemperaturowych.
-
Zarządzalne listwy PDU
Dzięki wbudowanym dodatkowym wejściom istnieje możliwość podłączenia do listwy wiele czujników monitorujących temperaturę czy status otwarcia lub zamknięcia drzwi. Poprzez specjalne oprogramowanie można włączać lub wyłączać poszczególne urządzenia podłączone do listwy nie wchodząc do serwerowni.
-
Przełącznik KVM
(ang. KVM switch, od słów Keyboard, Video, Mouse) – urządzenie umożliwiające podłączenie zestawu składającego się z klawiatury, myszy oraz monitora do dwóch lub większej liczby komputerów. Czasami posiadają też funkcje przełączenia wejścia mikrofonowego, wyjścia dźwięku lub portów USB, RS232. Funkcją przełączników KVM jest możliwość używania jednej konsoli (klawiatury, monitora i myszy) do pracy na kilku (kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu) komputerach z łatwym przełączaniem się między nimi.
-
NIAP
National Information Assurance Partnership to amerykańska inicjatywa mająca na celu spełnianie wymagań klientów i producentów IT w zakresie testowania zabezpieczeń. Podmiotem zarządzającym są tutaj krajowa agencja ds. bezpieczeństwa (NSA) oraz krajowy instytut norm i technologii (NIST).
-
POP
Prewencyjna ochrona przed przeciążeniem (proactive overload protection — POP) — automatyczne wyłączanie ostatniego gniazda, które spowodowało aktualne przeciążenie
-
eco Sensors
(oprogramowanie eco PDU Manager) - program eco Sensors udostępnia funkcje łatwego zarządzania wieloma Listwami PDU ATEN. Ma intuicyjny interfejs graficzny, za pomocą którego można konfigurować moduł PDU oraz ustawiać stan zasilania podłączonych do niego urządzeń.
-
TIER
Klasyfikacja słóżąća do określania poziomu niezawodności oraz dostępności infrastruktury centrum danych (Data Center). Im wyższy numer klasyfikacji TIER tym bardziej bezpieczny i niezawodny jest ststem infrastruktury.
Poziomy TIER: TIER I, TIER II, TIER III, TIER IV
-
TIER I
Wymagania dla centrum danych poziomu 1 są zazwyczaj wykorzystywane przez małe firmy i obejmują:
- 99,7171% czasu działania
- brak redundancji
- 28,8 godzin przestojów rocznie.
-
TIER II
Korzyści z urządzenia poziomu 2 obejmują:
- 99,749% czasu pracy
- Częściowa redundancja zasilania i chłodzenia
- Doświadcz 22 godzin przestoju rocznie
-
TIER III
Specyfikacje centrów danych warstwy 3 są wykorzystywane przez większe firmy i obejmują:
- Czas pracy na poziomie 99,982% (czas pracy na poziomie 3)
- Nie więcej niż 1,6 godziny przestojów rocznie
- Odporny na uszkodzenia N + 1 zapewniający co najmniej 72-godzinną ochronę przed awarią zasilania
-
TIER IV
Certyfikacja centrum danych Tier 4 zazwyczaj obsługuje korporacje i zapewnia:
- 99,995% uptime rocznie (uptime Tier 4)
- W pełni redundantna infrastruktura 2N + 1 (główna różnica między centrami danych warstwy 3 i warstwy 4)
- 96-godzinna ochrona przed awarią zasilania
- 26,3 minuty rocznego przestoju.
-
Adapter Światłowodowy
Adaptery stosuje się do łączenia dwóch złącz światłowodowych. Światłowodów nie można połączyć wtyczką jack tak, jak przewodów miedzianych. Dwa światłowody są połączone poprzez splecenie ich lub ściśnięcie złącz. W tym celu stosuje się adaptery, umożliwiające precyzyjne połączenie złącz przy minimalnej utracie sygnału. „Światłowodowe gniazda jack” oferowane przez niektórych producentów posiadają wewnątrz pewien rodzaj złącza i adaptera.
-
APC – Angled Physical Contact
Złącza posiadające czoło polerowane zazwyczaj pod kątem 8 stopni, występują również inne kąty. Kątowe czoło światłowodu powoduje bardzo niską reflaktancję, co skutkuje znakomitym marginesem tłumienności odbicia. Złącza APC zawsze należy łączyć z innymi złączami APC o tym samym kącie. Kolor złącza i adaptera: zielony.
-
Osłabienie Sygnału
Przemieszczanie się wzdłuż światłowodu lub przejście przez złącze powodują utratę części siły sygnału. Osłabienie sygnału mierzone jest jako stosunek zasilania wejściowego i mocy wyjściowej.
-
Sieć szkieletowa
Połączenie między sieciami lub obszarami okablowania, np. przewodów biegnących między dystrybutorami w budynku lub pomiędzy budynkami.
-
Przepustowość
Zakres możliwych przesyłanych częstotliwości; np. najniższa częstotliwość = 10 MHz, najwyższa częstotliwość = 100 MHz, wówczas całkowita przepustowość wynosi 90 MHz (100 MHz – 10 MHz = 90 MHz). W przypadku światłowodów termin pasma przenoszenia używany jest jako wynik mnożenia częstotliwości i długości, tj. MHz x km, która wartość jest stała. Na przykład, pasmo przenoszenia włókna światłowodowego wynoszące 400 MHz x km oznacza, że sygnał wykorzystujący zakres częstotliwości wynoszący 400 MHz może przemieszczać się wzdłuż włókna przez 1 km, a sygnał wykorzystujący 800 MHz może przemieszczać się tylko pół kilometra, z kolei sygnał wykorzystujący 200 MHz może przemieszczać się 2 kilometry itd.
-
Kabel Break-Out
Kabel wielowłókowy z każdym włóknem buforowanym oddzielnie. Włókna kabli break-out mogę być wyprowadzane z kabla bez potrzeby dodatkowej ochrony. Średnica bufora wynosi 900 µm i 3 mm, więc łączniki mogą być montowane bezpośrednio, bez konieczności użycia oprzyrządowania buforowego i splatania.
-
Sieć szkieletowa budynku
EN50173 określa trzy główne obszary okablowania:
- Okablowanie osiedlowe = okablowanie między budynkami
- Okablowanie budynku = okablowanie między piętrami w budynku
- Okablowanie poziome = okablowanie na piętrze budynku, które określa się jako „podsystem okablowania budynku”
-
Warstwa okablowania
Model referencyjny ISO dla połączenia systemów otwartych nie określa okablowania. Na warstwie 1 określone są złącza i interfejsy, jednakże samo okablowanie w warstwie 1 NIE jest określone, mimo że wiele osób tak sądzi. Żeby powiązać okablowanie z modelem ISO wprowadzono sztuczną „warstwę okablowania” („warstwę 0”), ale ta warstwa nie jest częścią pierwotnego modelu ISO.
-
Campusnet
Sieć szkieletowa łącząca sieci budynków / nieruchomości.
-
Kanał
Kompletne okablowanie pomiędzy dwoma urządzeniami elektronicznymi, tj. pomiędzy przełącznikiem i komputerem, łącznie z kablami krosowymi.
-
Złącze punktu pośredniego
Część okablowania z panelu krosowego do punktu pośredniego, włącznie z kablami i podłączeniem sprzętu, ale bez kabli krosowych.
-
CWDM
(technika „rzadkiego” zwielokrotnienia z podziałem długości fali) Technologia transmisji wykorzystująca kilka sygnałów optycznych różnych długości fal w tym samym czasie w jednym włóknie. Separacja międzykanałowa 20 nm.
-
Opóźnienie Sygnału
Mierzone w ns/km; czas, jakiego potrzebuje sygnał na pokonanie określonej długości kabla.
-
Złącze DIN
Stary typ złącza światłowodowego z nakrętką; obecnie używany niemal wyłącznie w istniejących instalacjach okablowania; znormalizowany termin to złącze LSA; zewnętrzna średnica ferruli to 2,5 mm
-
DIN VDE 0888-3
Krótki termin określający zewnętrzne kable światłowodowe w Niemczech. Ponieważ te krótkie terminy są bardzo obszerne i proste, są również często używane poza granicami Niemiec.
Słownik -
DIN VDE 0888-6
Krótki termin określający zewnętrzne kable światłowodowe w Niemczech. Ponieważ te krótkie terminy są bardzo obszerne i proste, są również często używane poza granicami Niemiec.
-
Dupleks
„Podwójny”; podwójne złącza są używane dla dwóch światłowodów. W zależności od rodzaju złącza, dwa pojedyncze złącza mogą być połączone za pomocą zacisku lub klamry.
-
Połączenie podwójnie dupleksowe
Połączenie z jednoczesnym przesyłaniem i odbiorem przy użyciu tylko jednego włókna.
-
Połączenie podwójne
Połączenie z jednoczesnym przesyłaniem i odbiorem
-
DWDM - Gęste Zwielokrotnienie Falowe
Technologia transmisji z zastosowaniem kilku sygnałów optycznych (zazwyczaj 32) o różnych długościach fal w tym samym czasie w jednym włóknie. Kanały są znacznie węższe lub znajdują się dużo bliżej siebie w porównaniu z CWDM.
-
E-2000 Compact
Podwójna wersja złącza E-200 o niewielkich rozmiarach; znak towarowy firmy Diamond.
-
Złącze E-2000
Bardzo precyzyjne złącze światłowodowe z wbudowanymi klapkami ochronnymi migawkową i laserową; używany głównie dla aplikacji WAN (sieć rozległa); znak towarowy firmy Diamond; znormalizowane jako złącze LSH; zewnętrzna średnica nasadki to 2,5 mm.
-
Włókno Easy Strip
Specjalny rodzaj wąskiej konstrukcji bufora dla łatwego zdejmowania bufora włókna. Kable z włóknami easy strip stanowią idealny wybór, kiedy ten sam rodzaj kabli będzie użyty do splatania jak również bezpośredniego ich zarabiania.
-
EN 50173
„Technologia informacyjna – systemy okablowania strukturalnego”; najważniejszy europejski zbiór standardów dla okablowania strukturalnego. EN 50173 składa się z pięciu części:
- Część 1: Wymagania ogólne
- Część 2: Pomieszczenia biurowe
- Część 3: Pomieszczenia przemysłowe
- Część 4: Lokale mieszkalne
- Część 5: Centra danych
- Część 6: Budynki dystrybucyjne
-
Złącze ESCON
Stary typ podwójnego złącza światłowodowego do zastosowań w centrach danych; obecnie używany niemal jedynie w istniejących instalacjach okablowania.
-
Złącze FC/PC
Stary typ złącza światłowodowego z nakrętką; obecnie używany niemal jedynie w istniejących instalacjach okablowania; FC oznacza ferrulę złącza, PC kontakt fizyczny; zewnętrzna średnica ferruli wynosi 2,5 mm.
-
Ferrula
Rurka zawierająca w złączu światłowód; wykonana z dwutlenku cyrkonu, metalu lub tworzywa sztucznego.
-
Złącze FSMA
Stary typ złącza światłowodowego z nakrętką; obecnie używany prawie wyłącznie w istniejących instalacjach; zewnętrzna średnica ferruli wynosi 2,5 mm.
-
FTTA – włókno do anteny
Kable światłowodowe biegnące do bezprzewodowej stacji bazowej.
-
FTTA – włókno do wzmacniacza
Kable światłowodowe biegnące do szafek ulicznych zawierających sprzęt elektroniczny, jak wzmacniacze.
-
FTTB – włókno do budynku
Kable światłowodowe biegnące do budynku (wewnątrz budynku używa się okablowania miedzianego)
-
FTTC – włókno do krawężnika
Kable światłowodowe biegnące do szafek ulicznych, zlokalizowanych obok krawężników.
-
FTTD – włókno do biurka
Kable światłowodowe biegnące do biurek, przy których pracują ludzie
-
FTTF – włókno do fabryki
Kable światłowodowe biegnące do budynków fabryki
-
FTTH – włókno do domu
Kable światłowodowe biegnące do światłowodowych gniazd ściennych w domach
-
FTTL – włókno do pętli
Ogólny termin dla okablowania światłowodowego w sieci dostępowej.
-
FTTM – włókno do maszyny
Kable światłowodowe biegnące do urządzeń w budynku fabryki.
-
FTTN – włókno do węzła
Kable światłowodowe biegnące do punktów dystrybucyjnych; termin używany zwykle w odniesieniu do pasywnych sieci optycznych (PON) z FTTH – włókno do domu.
-
FTTO – włókno do biura
Kable światłowodowe biegnące do budynków biurowych; podobne do FTTH – włókno do domu.
-
FTTP – włókno do nieruchomości
Kable światłowodowe biegnące do budynków lub nieruchomości.
-
FTTR – włókno do stacji radiowej
Kable światłowodowe biegnące do nadajników bezprzewodowych stacji bazowych; zobacz też FTTS – włókno do anteny
-
FTTT – włókno do terminala
Kable światłowodowe biegnące do stacji roboczych lub terminali, np. do komputerów.
-
FTTW – włókno do ściany lub włókno do grupy roboczej
Kable światłowodowe biegnące do małych przełączników w pobliżu grup biurek, np. miniprzełączniki w torach kablowych.
-
Połączenie pełnodupleksowe
Połączenie z jednoczesnym przesyłaniem i odbiorem.
-
Włókno gradientowe
Włókno wielomodowe z indeksem refrakcji, który stopniowo wzrasta w kierunku środka włókna. Włókna gradientowe stały się jedynym istotnym rodzajem włókien wielomodowych.
-
Połączenie semidupleksowe
Połączenie ze zmiennym przesyłaniem i odbiorem. Możliwe jest i przesyłanie, i odbiór, ale za każdym razem tylko jedna z tych funkcji
-
Wysoka tłumienność odbicia
Złącze ze znakomitym marginesem tłumienności odbicia; może być osiągnięta poprzez specjalne polerowanie lub innymi metodami.
-
Model ISO
Zwany również „modelem referencyjnym ISO”. Komunikacja w ramach sieci telekomunikacyjnych podzielona na siedem logicznych warstw zgodnie z ISO/IEC 7498-1.
-
ITU
Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny
-
LAN
Skrót dla sieci lokalnej; sieć danych w określonym miejscu; zwykle wewnątrz budynku.
-
Złącze LC
Niewielkich rozmiarów złącze o znakomitym marginesie optycznym; złącze preferowane w nowych instalacjach; wersja dupleksowa dostępna dla dwóch włókien; wielkość i obsługa podobna do złącza RJ45 dla okablowanie w postaci skrętki kablowej; w zależności od źródła, LC posiada różne znaczenia; najbardziej powszechne to złącze Lamperta i złączne Lucent; zewnętrzna średnica ferruli wynosi 1,25 mm, co pozwala na zastosowanie bardzo małego złącza.
-
Dupleksowe złącze LC
Złącze dla dwóch światłowodów, połączenie dwóch osobnych złącz LC; pojedyncze złącza mogą być ze sobą połączone lub przymocowane do siebie za pomocą klamry.
-
Kabel tubowy
Specjalny rodzaj konstrukcji kabla, gdzie włókna pokryte płaszczem znajdują się w tubie z tworzywa sztucznego. Jeśli włókna nie są otoczone pojedynczymi buforami, wówczas nie mogą zostać bezpośrednio zarobione. Zdjęcie izolacji jest łatwe, gdy nie ma bufora. Typowa średnica pokrycia płaszczowego wynosi 250 µm.
-
Złącze LSA
Stary typ złącza światłowodowego z nakrętką; obecnie używany niemal wyłącznie w istniejących instalacjach okablowania; zwane również złączem DIN; zewnętrzna średnica ferruli wynosi 2,5 mm.
-
LSF/OH
Skrót oznaczający, że izolacja została wykonana z materiału nie wydzielającego podczas pożaru szkodliwych gazów.
-
Złącze LSH
Znormalizowane określenie złącza E-2000.
-
LSOH
Skrót oznaczający, że izolacja została wykonana z materiału nie wydzielającego podczas pożaru szkodliwych gazów
-
LSZH
Skrót oznaczający, że izolacja została wykonana z materiału nie wydzielającego podczas pożaru szkodliwych gazów; kable posiadające ognioodporne poszycie, które wydzielają niewielką ilość dymu i nie emitują toksycznych chlorowców w razie pożaru.
-
MAN
Skrót od miejskiej sieci komputerowej, sieci, która łączy budynki lub osiedla w całym mieście
-
Mbps
Skrót od megabitów na sekundę, jednostki prędkości przesyłania danych; 1 Mbps = 1 milion bitów na sekundę.
-
Metropolitan area network
MAN - Skrót od miejskiej sieci komputerowej, sieci, która łączy budynki lub osiedla w całym mieście.
-
MHz
Skrót od megaherca, jednostki określającej cykle w okresie czasu; 1 MHz = 1 milion cykli na minutę.
-
Złącze MIC
Raczej duże złącze światłowodowe; używane w starych sieciach FDDI, obecnie rzadko stosowane
-
Prawo Moore’a
Jest kilka twierdzeń Gordona Moore’a, które stały się znane jako prawo Moore’a. Jedno z nich brzmi: „Co pięć lat dodaje się zero”, co oznacza, że pasmo przenoszenia powinno wzrastać o współczynnik 10 co pięć lat.
-
Złącze MPO
Wielowłóknowe złącze dla maksymalnie 72 światłowodów; najbardziej powszechną jest wersja dla 12 włókien. Włókna umieszczone są równolegle w
szerokiej ferruli z tworzywa sztucznego; dwa włókna są złączone w jedno za pomocą metalowego trzpienia, który pasuje do otworów innego złącza; skrót MPO oznacza multi-fiber push on (nasada wielowłóknista) -
Złącze MT-RJ
Złącze dupleksowe; dwa włókna umieszczone są równolegle w ferruli z tworzywa sztucznego; dwa włókna są złączone w jedno za pomocą metalowego trzpienia, który pasuje do otworów innego złącza; skrót MT-RJ oznacza mechanical transfer-registered jack (transfer mechaniczny – wtyczka typu registered).
-
Złącze MTP
Złącze wielowłóknowe; „MTP” jest znakiem towarowym firmy US Conec. Złącze MTP jest kompatybilne (i niemal identyczne) ze złączem MPO.
-
Włókno wielomodowe
Światłowód, który – najprościej mówiąc – transmituje jednocześnie wiele promieni światła („tryby”), podczas gdy włókno jednomodowe transmituje tylko jeden promień światła („tryb”). Włókna jednomodowe mogą być używane dla dużo dłuższych odległości, niż wielomodowe, ale sprzęt elektroniczny dla aplikacji jednomodowych jest dużo droższy, niż dla aplikacji wielomodowych. Typowa długość łącznika z włóknami wielomodowymi wynosi setki metrów w porównaniu do kilku kilometrów włókien jednomodowych.
-
NT – Zakończenie Sieci
Zakończenie kabla biegnącego do budynku.
-
OAN – Optyczna Sieć Dostępowa
Sieć światłowodowa, która łączy budynki ze skrzynkami ulicznymi
-
OLT – zakończenie linii optycznej
Zakończenie kabla światłowodu, który biegnie od skrzynki ulicznej do budynku.
-
ONT – zakończenie sieci optycznej
Zakończenie kabla światłowodu wchodzącego do budynku.
-
PC – Kontakt Fizyczny
Skrót od kontaktu fizycznego, co oznacza, że czoła złączy światłowodowych są gładkie i zachodzi między nimi kontakt fizyczny, kiedy złącza są umieszczone w adapterze. Kolor złącza i adaptera: niebieski.
-
Połączenie stałe
Część okablowania typu end-to-end z panelu krosowego do gniazda wyjściowego, łącznie z kablami, oprócz kabli krosowych.
-
Kabel krosowy
Elastyczny kabel ze złączami na obydwu końcach.
-
Panel krosowy
Zestaw gniazd umieszczonych na panelu stelaża lub skrzynki, kończący kable.
-
Warstwa fizyczna
Warstwa 1 w modelu ISO, określa złącza i interfejsy. Samo okablowanie NIE jest określone w warstwie 1, choć wiele osób tak uważa. Żeby powiązać okablowanie z modelem ISO wprowadzono sztuczną „warstwę okablowania” („warstwę 0”), ale ta warstwa nie jest częścią pierwotnego modelu ISO.
-
Pigtail
Krótka część światłowodu o długości kilku metrów i fabrycznie oszlifowanym złączu na jednym z końców. Drugi koniec jest stępiony, aby wpleść pigtail do włókna kabla i w ten sposób zakończyć je.
-
PON – pasywna sieć optyczna
Światłowodowa sieć dostępu z pasywnym („nieelektry cznym”/”nieelektronicznym”) sprzętem, jak rozdzielnik.
-
Podstawowa powłoka
Cienka powłoka z tworzywa sztucznego, która otacza szkło światłowodu. Podstawowa powłoka jest stosowana tuż po wyprodukowania włókna szklanego. Zewnętrzna średnica włókna szklanego zwykle wynosi 125 µm, a z podstawową powłoką mierzy 250 µm.
-
SAN
Skrót dla sieci pamięci masowej; SAN jest siecią, która łączy urządzenia pamięci masowej z serwerami przy użyciu przełączników SAN.
-
Złącze SC
Bardzo popularne złącze światłowodowe; było
stosowane do zastąpienia złącza ST w wielu instalacjach, lecz samo jest coraz częściej zastępowane przez złącze LC, gdyż złącze LC jest dużo mniejsze i oferuje lepsze marginesy; dostępna jest wersja dupleksowa dla dwóch włókien; skrót SC oznacza subscriber connector (złącze abonenckie); zewnętrzna średnica ferruli wynosi 2,5 mm.
-
Złącze SC-DC
Złącze światłowodowe, które wyglądem przypomina złącze SC, lecz używa tylko jednej ferruli dla dwóch światłowodów; NIE jest kompatybilne ze standardowym złączem SC; skrót SC-DC oznacza SC Dual Contact (Podwójny Styk SC); obecnie używany niemal wyłącznie w istniejących instalacjach centrów danych, w nowych instalacjach preferowane jest złącze LC; zewnętrzna średnica ferruli wynosi 2,5 mm.
-
Złącze dupleksowe SC
Złącze dla dwóch światłowodów, połączenie dwóch pojedynczych złącz SC; pojedyncze złącze może być połączone lub złączone za pomocą klamry.
-
HID w urządzeniach UPS - Human interface device
Po podłączeniu UPS-a do PC-ta na pulpicie pojawi się małe menu z informacją o stanie naładowania baterii. Każdy, kto miał choć krótką styczność z laptopem, natychmiast rozpozna to okienko, identyczne z tym, jakie stosuje się w komputerach przenośnych Za pomocą tego prostego panelu możemy m.in. ustalić, z jaką wydajnością ma pracować bateria. Co jednak najważniejsze, zasilacz automatycznie wyłączy system operacyjny, gdy bateria UPS-a będzie bliska wyczerpania. W przeciwieństwie do urządzeń niekorzystających z USB HID nie są do tego potrzebne dodatkowe sterowniki, oprogramowanie, zezwolenia ani nawet fachowa wiedza.Są także inne zalety związane z korzystaniem z technologii USB HID. Umożliwia ona bowiem współpracę między UPS-em a np. rejestratorem, NASem, Kioskiem Fotograficznym czy bankomatem każdego producenta. Zakres jego zastosowania nie ograniczy się więc wyłącznie do ochrony komputerów osobistych. Warto zainwestować w dobry UPS z USB HID. Jego uruchomienie i obsługa nie będą wyzwaniem godnym specjalisty od elektroniki, a korzyści płynące z posiadania zapasowego zasilania doceni każdy, kto lubi dbać o bezpieczeństwo.Human Interface Device to zbiór reguł stanowiących fragment specyfikacji standardu USB. Określają one, w jaki sposób urządzenia peryferyjne powinny komunikować się z komputerami, do których są podłączone. W swoich pierwotnych założeniach HID przeznaczony był dla bardzo prostych urządzeń – takich, które nie wymagają rozbudowanych sterowników, jak klawiatury, myszy czy kontrolery gier. Możliwe okazało się jednak stworzenie uniwersalnych sterowników także dla zasilaczy awaryjnych. UPS-ami kompatybilnymi ze standardem USB HID można zarządzać za pośrednictwem systemów Windows, Mac OS oraz Linux bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Najważniejszą funkcją jest wysyłanie do zasilanego urządzenia informacji o przerwie w dostawie energii, a następnie ustawianie minimalnego poziomu naładowania akumulatora w UPS-ie, poniżej którego następuje kontrolowane wyłączenie danego komputera lub innego urządzenia. Wśród takich „zamkniętych” urządzeń znajdują się przede wszystkim różnego typu kioski internetowe, bankomaty, systemy rejestracji obrazu z kamer monitoringu czy serwery NAS. Wiele z tych systemów jest kompatybilnych z wybranymi przez poszczególnych producentów modelami zasilaczy UPS. Jednak konieczność dokonywania wyboru na podstawie listy kompatybilności ogranicza swobodę decyzji, a także często niekorzystnie wpływa na cenę całej infrastruktury.